ЛОГОПЕДИЧНА ТЕРАПИЯ
Логопедичната терапия включва:
Диагностика, превенция, корекция, рехабилитация и консултативна дейност на езиково-говорни нарушения при деца. Терапията е индивидуална и съобразена с типа нарушение и степента на усвояване и развитие на детето чрез:
– Попълване на карта за логопедично изследване.
– Предречева логопедична рехабилитация за деца в ранна възраст, приложима при деца с ДЦП; неврологични и генетични заболявания; физиологично здрави деца, при които се срещат смущения в процеса на хранене от самото раждане.
– Стимулиране на вербална и невербална комуникация: формиране на умения за комуникация с цел изграждане връзка между детето, логопеда и родителите.
Логопедите помагат на децата с различни говорни и езикови нарушения, дават възможност да се подобрят комуникативните умения и езиково-говорните нарушения.
Работят по разработена и утвърдена Програма за логопедична работа.
ПСИХОЛОГИЧНА ДЕЙНОСТ
Психологичната дейност включва:
– Подобрение и развитие на психичните функции: памет, внимание, мислене, възприятие и въображение.
– Подкрепа на подрастващите с емоционално-поведенчески прояви, трудности при социализация и общуване, преживяване на кризи, преход от един етап към друг в развитието, дискомфорт при промяна в ежедневието, справяне със страхове.
Психолозите осъществяват своята дейност в следните насоки: психологична подкрепа на децата с проблеми в психомоторното развитие от 0-3 год. възраст; профилактика на обучителни затруднения при децата в предучилищна възраст; консултации на децата в детско-юношеска възраст при агресивно поведение, страхове, проблеми в адаптацията, стресови състояния; при проблеми с концентрацията, емоционални или социални затруднения, наличие на свръхактивност и импулсивност; при деца с поведенчески разстройства от аутистичния спектър.
Включени са следните видове терапии и дейности: сензорна терапия, занимания в Монтесори ателие, когнитивно-поведенческа терапия, релационна психомоторика и занимания с „Интерактивен под onEVO“.
ПЕДАГОГИЧЕСКА ДЕЙНОСТ
Педагогическата дейност включва:
Оценка на потребностите и диагностика на деца със специални потребности;
· планиране и организиране на обучението, с цел компенсиране на дефицитите;
· индивидуално и групово обучение, съобразно потребностите и възможностите на децата;
· развиване на възприятие и внимание;
· развиване на умения за самостоятелно хранене, самообслужване и общуване;
· игрова терапия – една от най-ефективните терапии, при която под формата на игра децата се освобождават от негативните емоции, възпитават се навици, нагласи и отношения;
· музикотерапия – прилагането на музика има положителен ефект върху емоционалното състояние на децата, помага за преодоляване на тревожността и затрудненията в общуването;
· консултации и обучение на родителите на децата за затвърждаване на придобитите умения.
Педагозите работят по разработени и утвърдени Програми за педагогическа работа, съобразно възрастта и индивидуалните потребностите на децата.
МУЗИКОТЕРАПИЯ
Музикотерапията е вид терапевтичен метод, който използва музиката и музикалните елементи — звук, ритъм, мелодия, хармония — за подобряване на физическото, емоционалното, когнитивното и социалното състояние на децата.
АРТТЕРАПИЯ
Арттерапията е терапевтичен метод, който използва творческото изразяване чрез изкуство — рисуване, моделиране и други художествени техники — за подобряване на психичното, емоционалното и понякога физическото здраве на детето.
ЕРГОТЕРАПЕВТИЧНА ДЕЙНОСТ
Ерготерапията подпомага цялостното развитие на детето. Тя е фокусирана върху игрите и дейностите, чрез които децата активно участват в общността, самообслужването и учебния процес. Целта е подобряване, възстановяване и изграждане на умения за водене на самостоятелен и независим живот.
Същата има особено важна подкрепяща роля по отношение на ранното развитие на децата с увреждания и хронично-соматични заболявания.
Ерготерапията е насочена към дейностите от ежедневието и преодоляване на затрудненията при тяхното изпълнение.
Ерготерапевтите ще помогнат на вашето дете за самостоятелно обслужване или дейности от ежедневието: координация око-ръка; фина моторика (степента на развитие на моториката на ръцете, е в пряка зависимост с развитието на речта, интелекта, логическото разсъждение и последователност); и сензорна интеграция.
Тя помага на деца с диагнози: детска церебрална парализа; умствено изоставане; хидроцефалия; двигателни и сензорни увреждания; деца с дефицити на вниманието; и деца от аутистичния спектър.