Игри за стимулиране на сензомоториката и сетивността в домашни условия

Сензомоториката описва регулативните и контролни системи на правата стойка, походката и движението. Мускулът като изпълнителен орган на сензомоторната система адаптира своята форма, структура, обмяна и функции, за да прилага оптимално функциите на равновесието, походката и движението на детето. Упражнения,които да правите в домашни условия:

– Изкачване и слизане по стълбички /В „Джъмбо“ и други вериги детски магазини има стълбички, пластмасови пързалки, люлки,които са пригодени за домашни условия/

– Люлеене върху голяма топка – за стимулиране на равновесието

– Провиране в тунел, тип „гъсеница“ /тук може да играете на „криеница“ – игра, която децата от аутистичния спектър избягват да играят/

За децата, при които е налице сензорно-интегративна дисфункция / нарушение изразяващо се в неспособност на мозъка да обединява и интегрира определена информация, получена от основните сензорни системи. Те отговарят за зрението, слуха, обонянието, вкуса, температурата, болката, позата и движенията на тялото, могат да намерят у дома играчки, които вие считате за необичайни. Не е задължително да играят с играчки, които вие сте им купили от магазина и считате, че когато са скъпи, те ще влязат в употреба и ще станат любими на детето ви. То може да се самостимулира и заиграе например със стара лъжица, чаршаф или кърпа например. Тези или други странни за вас предмети, могат да се окажат по-добри стимули за развитие на сензорната интеграция, отколкото други играчки. Игри, стимулиращи сензорните системи: – работа с кинетичен пясък /особено подходящ за децата от аутистичния спектър, тъй като не оставя следи по ръцете, а те, както знаем не обичат да се цапат/.

– пресипване на вода от две чаши /едната пълна, другата празна/

– сипване на вода в бутилка през фуния

– сортиране на предмети в четирите основни цвята /червен, зелен, жълт и син в рингове или картонени кутии със същите цветове/

– работа с цветна мозайка – сортиране на предмети по форма, цвят

– вгнездяване на фигури, превозни средства, плодове и зеленчуци и др. – стимулиране на длани, пръсти с топки тип „таралеж“

– дълбаене на пясък с вода, правене на фигурки, редене на миди в подходящ обемен съд

– напълнете с вода пластмасови шишенца и пуснете вътре шарени мъниста, ластичета. Движете бутилката нагоре – надолу, напред – назад.

По този начин детето задържа за по-дълго погледа си – работа за концентрацията и поддържане на очен контакт. Купувайте играчки, които ще предизвикат движение – участие на всички части на тялото. Необходимо е да осигурите на детето пространство, за развитието на пространствената перцепция /пространствено възприятие/, реакцията, равновесието, двигателното планиране, координацията око – ръка. Играта на детската площадка също може да осигури базовия сензомоторен опит – катерушки, пързалки, люлки.

Обърнете внимание дали детето контактува с други деца или предпочита да играе само. Дали се впуска да играе „наужким“, дали обича да го люлеете дълго време на люлките, обича ли да се катери и т.н. Това са важни маркери, които гооворят много за неговото поведение, тип характер и т.н.

Публикацията подготви:

Стела Паунска, психолог